Boston Dynamics ‘in Yeni Robotu Handle

Geçtiğimiz gün Boston Dynamics bir süredir üzerinde çalıştığı Handle robotunun görüntülerini yayımladı. Başlarda bundan 3 yıl önce tüm dünyaya sadece yürüyebilen bir köpek gibi görünen robotlar sunan Boston Dynamics şu an koli taşıyabilen ve insan gücünü tamamen azaltabilecek bir robota sahip.

Kendi resmi Youtube kanalında yayımlanan bu videodaki robot, Boston Dynamics’in söylediğine göre 36 kilograma kadar ağırlık kaldırabiliyor. Videoda kaldırmış olduğu kutuların ağırlıkları 12 kg olarak açıklanmış.

Tabii şimdi düşününce, hep o uzay temalı bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz bu tarz mekanlarda çalışan robotlar yavaş yavaş gerçek oluyor gibi görünüyor. Önümüzdeki 40 veya 50 yıl içinde dünyanın birçok yerinde ağırlık taşıma işleri yerini robotlara bırakabilir.

Uzay çalışmaları ve yolladığı roketlerle de bilinen Boston Dynamics, hayatın her alanında kullanabilecek robotlar da üretmeye başladı. Özellikle videoda robotun arka kısmında(poposunda) görünen ağırlık mekanizması(yaklaşık 20 kilogramın üzerinde) robotun dengede kalıp kaldırdığı ağırlığı taşıyabilmesini sağlıyor.

Haliyle birçok insanda da aynı soru mevcut, bu kadar hızlı mı olacak? Gerçekten de insanların yakında birçok alanda işsiz kalacağını ve yerini robotlara bırakacağı görülen bir gerçek. Elbette işsizlik yeni bir iş alanı yarattı: Yazılım. Tüm bu robotlar bilgisayar programlama dilleriyle yapılıyor. Bu yüzden herhangi bir yazılım alanında uzmanlaşmak, depoda çalışmak yerine bilgisayar başında robotları yönetmenize olanak verir. Elbette robotların yapay zekası kendi kendilerini yönetip üretebilecek hale gelene kadar!(Ona daha çok var, orasını şey yapmayın şimdi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir