Ekşi Sözlük Yazar Olma

Ekşi Sözlük Yazarı Olma

Merhaba. Daha önce Ekşi Sözlük Nedir temalı bir yazı paylaşmıştım. Bu içerikte ise Ekşi Sözlük Yazarı Nasıl Olunur konusunda bazı tüyolar vermeye çalışacağım.

Öncelikle yine kısa bir tanıtımla başlamak gerekirse, Ekşi Sözlük 1999 yılında aktif edilmiş, günden güne büyüyen Türkiye’ nin en büyük ve donanımlı sosyal medya ağıdır benim gözümde. Türkiye’ nin derken yerel olmasından bahsediyorum elbette. Yoksa henüz Facebook, Twitter türevi bir yayın organı sayılmaz. Ancak Türkiye ‘ nin reddit’i demek de yanlış olmayacaktır. Ekşi Sözlük aktif olarak son verilere göre 150.000 ‘ den fazla aktif yazara ev sahipliği yapıyor. Bu sayıya “çaylak” olarak adlandırılan yeni üyeler dahil değil elbette. Bunun yanı sıra Ekşi Sözlük ‘ ü yazar olmadan da takip eden binlerce, hatta milyonlarca insan var. Öyle ki Ekşi Sözlük aktif olarak aylık Türkiye ‘ nin en çok ziyaret edilen ilk 10 sitesi içerisinde. En son açıklanan rakamlarda aylık 20 milyondan fazla organik ziyaretçiye sahipti.

Organik Ziyaretçi ‘ yi özellikle belirttim ki bunun anlamı şu, eğer açıklanan bu resmi rakamlara bakarsanız neredeyse hiçbirimizin girmediği bazı siteler, özellikle haber siteleri ilk 10’da, Ekşi ‘ nin dahi önünde görülüyor. Bunun da olayı aslında paralı tutulan bot eklentilerinden kaynaklı. Organik Ziyaretçi ise gerçek kullanıcı. Ekşi Sözlük bu sayede sosyal medyada yüksek aktif kullanıcıya sahip, gündemi belirleyen bir site haline geldi diyebiliriz. Özellikle son bir ayda neredeyse yapılan tüm sosyal medya haberleri, büyük gazete ve televizyonlar dahil, bir çoğu kaynağı veya haberin özetini Sözlük üzerinden alıp kendi sitelernde paylaşıyor. Hatta zaman zaman Sözlüğü şikayet eden haber kanallarını bile görmek mümkün.

Her neyse, gelelim asıl konumuza.

Nasıl Ekşi Sözlük Yazarı Olunur?

Geçmişte üç farklı hesap açmış ve üçünde de Ekşi Yazarı olan birisi olarak söyleyebilirim ki, bu biraz zaman isteyen bir süreç. Sanırım Türkiye üzerinde en zor açılan üyelik hesabı desek yanlış olmaz. Çünkü yıllar boyunca yazar olmak için beklenen başka bir site var mıdır bilmiyorum. Belki Türk Mahkemelerindeki duruşmalar. Onun da konumuzla ilgisi yok.

Ekşi Sözlük yazarı olabilmek için “Sözlük Formatı” denilen formata uygun olmanız ve üyeliğinizi açtıktan hemen sonra bu formata uygun olarak ilk 10 Entry girmeniz gerekmektedir. (Entry, girdi- mesaj anlamında kullanılan bir sözlük jargonu)
İlk 10 Entry ‘ niz sözlükteki moderatörler tarafından incelenecek. Sıra size geldiğinde sözlük yazarı olup olmayacağınızı belirleyecektir. Sözlük genelinde entrylerinizi girerken dikkat etmeniz belli başlı hususlar var. Ama ilk 10 mesajda kesinlikle bunlara dikkat etmek zorundasınız.

Örneğin Sözlükte her mesajınızda bir tanım yapma zorunluluğu vardır. Eğer ünlü bir ismin başlığına yazıyorsanız, kişinin bir özelliğini tanımlamalısınız. Tanımdan kasıt budur. Çünkü bildiğiniz gibi kullandığımız tüm sözlükler bize bir şey tanımlar. İşte Ekşi Sözlük ‘ ün de böyle ilginç ve güzel bir formatı var. “İstanbul’ da gerçekleşen araba olayı.” başlığına yazacak olsanız dahi, bu başlıkla ilgili bir tanım cümlesi gerekir. En kötü ihtimalle “şüpheli bulduğum araba olayıdır.” tarzı bir tanım cümlesinden sonra düşündüklerinizi yazmalısınız. Bu sözlük formatını oluşturan etmenlerin başında geliyor.

Yazar Olmak İçin Ne kadar Beklerim?

Bu soru özellikle sözlükteki yazarlar tarafından yüzlerce kez sorulur. Hatta bazen öyle uzun sürer ki artık bu soruyu unutursunuz. Günün birisinde mailinize bir ileti düşer. Tebrikler, artık yazar oldunuz. Dünyalar sizin olmuş gibi sevinmeyin, çünkü o andan sonra biraz “Şimdi ne olacak lan?” moduna girebiliyorsunuz.

Yazar olma sürecini hızlandırmak için bazı taktikler var elbette. Örneğin ilk 10 entryniz önemli olduğu gibi, devamında da sözlüğü aktif olarak kullanmak sizi Ekşi Sözlük Algoritması ‘nda önlere taşıyacaktır. Ekşi Sözlük ‘ün %100 olarak çözülemeyen, moderatörlerinin dahi tam emin olamadığı bir algoritması var. Yine de sözlük hesabınızı aktif kullanmak, diğer entryleri favorilemek, bazı yazarları takip etmek, herhangi bir konu hakkında çaylak olmanıza rağmen bol bol girdi yapmak sizi daima öne taşıyacak.

Buna bağlı olarak bazı hesaplar nadir de olsa bir ay içinde bile onaylanabiliyorken, bazı hesapların üç, dört yıl bekleme süresi bulunuyor. Genelde unutulan hesaplar geç onaylanmaktadır. Yani sözlük hesabı açtınız, 10 entry girdiniz ve bir köşeye çekildiniz. İşte o köşeye çekiliş öyle bir uzun hale gelir ki İnsanı-kamil bir hale dönmüş olabilirsiniz. Bu nedenle sözlük ziyaretlerinizi ve ilgi alakanızı mümkün oldukça eksik bırakmayın.

https://eksisozluk.com/kayit adresinden sözlük kayıt linkine ulaşabilir, kendinize ömür boyu kullanacağınız bir nick seçebilirsiniz. Nick seçerken dikkat etmeniz gerekir ki bir daha değiştiremeyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir