FM 19 Antrenman Programı& Sakatlık Antrenmanları

FM 19 Antrenman Programı

Merhabalar. Bir süre önce yine bu blog üzerinden, FM 19 ilk çıktığı ay bir yazı paylaşmıştım antrenman ile ilgili. Ancak bir süredir bu yazı yetersiz kalıyordu ve bloğumu yenileme işlemleriyle birlikte daha detaylı ve doğru yöntemini yapmaya karar verdim. Bu yazıda FM 19 Sezon Öncesi Antrenman, FM 19 Oyuncu Gelişimi, FM 19 Antrenman Programı gibi kilit konulara değineceğim. Özellikle Football Manager bu yıl yeni bir antrenman sistemini getirdi ve uzun zamandır resmi bir kaynağı da yoktu. Ancak birkaç ay önce Sports Interactive çalışanı Seb Wassell bu konuyla ilgili bir video kaynağı paylaştı. İzlemek isteyenler için İngilizce olarak bu kaynağı da yazının sonuna ekleyeceğim.

Taktik ve Antrenman Uyumu

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki bu seride Antrenman ve Taktik ayrılmaz bir ikili olmuş durumda. Özellikle antrenmanınız direkt olarak taktiğinizi ilgilendiriyor. Yani aslında artık Antrenman Programınız sadece sezon öncesini değil, aynı zamanda sezonun geneline yayılmış şekilde tüm takıma etki ediyor. Örneğin sisteminiz gereği geride oynayan, kendi sahasında basan ve kaptığı toplarla hızlı çıkmaya çalışıp kontra arayan bir oyun stiliniz var. Klasik bir İtalya orta halli takımı veya Atletico Madrid’e benzer şekilde.

İşte bu tip durumlarda yardımcı antrenörünüz veya oyunun yapay zekası gerektiği kadar gelişmediğinden sizin antrenman düzeninize “Pas Oyunu, Top Çevirme” gibi antrenman seçeneklerini zaman zaman koyar. Bu tarz bir sistemde bu iki antrenman programı gereksiz kalır ve sadece yer işgal etmiş olur. Derseniz ki takım pas çalışmayacak mı, pas atmayı unutmasınlar?
Bundan korkmanıza gerek yok. Çünkü her hafta antrenman programınızda yer alan “Dengeli” metodu zaten takım için gerekli olan her şeyi eşit eşit dağıtıyor. Sizin yapmanız gereken taktiğinize göre takıma “özel” yöntemler belirlemek.

Taktik için Antrenman Ayarlama

FM 19 Antrenman Görseli

Örneğin yukarıdaki görselde tamamen örnek olması açısından oluşturduğum bir program var. Ufak tefek mantık hataları bulunsa da temel olarak anlatmak istediğim olay şu;

Presçi- Kontra Atak Oynayan / Fiziksel Güce dayalı bir takım için;


Haftada birkaç gün “Dengeli” antrenman seçtikten sonra antrenman düzeninizi özel olarak ayarlamanız gerekir. Eğer Kontra Atak oynayacaksanız “Top DağıtmaTop Çevirme” gibi antrenman programları fazla işinize yaramayacaktır. Bunun yerine “Kanatlardan Atak”, “Geçiş Oyunu- Pres”, “Hızlı Hücum”a dayalı taktikler eklemeniz yararınıza olur. Yine bu oyun tarzı için savunmanızla da ön plana çıkacağınızdan her hafta mutlaka savunma yerleşimi antrenmanı yaptırmanız ve yine fizik gücünüze dikkat etmeniz önemli etkenlerden birisi.
Bu programa ek olarak gördüğünüz gibi Duran Toplar aslında oyunda birçok kişinin dikkat etmediği bir alan. İyi orta açan bir oyuncunuza korner direğine gönderip Kafa Vurma, Zıplama özelliği iyi olan forvet veya stoperlere de sahip olduğunuz taktirde takıma mutlaka Duran Top Antrenmanı çalıştırın.

FM 19 Duran Top Antrenmanı

Aslında bu detay uzun zamandır FM serilerinde birçok kişinin dikkat etmediği bir olay. Özellikle zıplaması, kafa topu vurma özelliği iyi olan uzun boylu stoperlere sahipseniz veya uzun boylu, kafa vuruşu yüksek özellikli bir forvetiniz varsa mutlaka yapmanız gereken bir antrenman modeli. Haftada birkaç kez Korner Antrenmanı ve Duran Top Organizasyonu çalıştırdığınızda, default olan korner organizasyonunuzdan dahi birkaç maçta en az bir gol, muhtemelen her hafta goller bulmaya başlayacaksınız. Özellikle “Sürekli atak yapıyorum kaleyi bulan 30 şut var gol yok” temalı sorunların başlıca çözüm yolu olabilir. Antrenman programınıza göre ve oyun stilinize de bağlı olarak bu metodu uygulamanızı öneririm. Elbette kafa vuruşu özelilği düşük ve kısa boylulardan oluşan bir takımsanız sizin için gereksiz bir antrenman metodu olabilir.

Tiki Taka – Pas Futbolu – Topa Hakim Oynayan Takımlara Antrenman Programı

Öncelikle hangi oyun tarzıyla oynarsanız oynayın “Dengeli” antrenmanını haftada birkaç gün koymanız gerektiğini söylemiştim. Bu antrenman programında da yine “Fiziksel” antrenmanlar önemlidir ancak full pres yapan, hızlı hücuma çıkan bir takım kadar  pas futbolu oynayan takımınızı antrenmanda yormanıza gerek yok. Zira pas futbolu oynayan takımlar daha çok aklıyla ve oyunu çevirmesiyle ünlüdür. Amaç rakibi yormaktır. Rakibin amacı da topu kapıp fizik gücünden faydalanarak size gol atmak olacaktır elbette, bunu da unutmayın.

Bu antrenman programı için “Topa Sahip Olma” antrenmanı her şeyden önce geliyor. Sonrasında ise Hücum Antrenmanı kategorisinde “Sabırlı Hücum” seçeneğini seçmelisiniz. Top Hakimiyeti ve Sabırlı Hücum kategorileri bir Pas Oyunu sistemi için olmazsa olmazdır. Sürekli top çevirerek rakibinizi yorar, aklını karıştırır ve savunma açıkları ararsınız. Hücum Yerleşimi ve Top Dağıtımı antrenmanlarıyla da yine bunları desteklemelisiniz. Ek olarak Gol Antrenmanları da sizin için ekstra detaylar olacak. Görebileceğiniz gibi bu antrenman ve taktik türü daha çok hücum futbolunu seven ve topa hakım, pozitif futbol oynayan takımlar için geçerlidir. Guardiola’nın Manchester City’si, Barcelona ekolü gibi.

FM 19 Sakatlık Sorunu ve Sezon Öncesi Antrenman

Her yıl olduğu gibi bu yıl da FM serisinde sakatlanmalar inanılmaz can sıkıyor. Birkaç versiyon güncellenmesiyle sorun biraz aza inmiş olsa da burada teknik direktör olarak sizin de rolünüz büyük.

Öncelikle belirtmem gerekir ki bir takımın başına geçtiğinizde o takım için standartlara bağlı olarak, bulabileceğiniz iyi koçlarla çalışmanız önemlidir.Özellikle sakatlanmalarla direkt etkili olan Kondisyon Antrenmanı, Kondisyon Koçları ve Fizyoterapistlerdir. Bu yüzden Fizyoterapist/Doktor, Kondisyon Antrenörü seçiminiz çok iyi olmalı. Doktorluk özellikleri yüksek olmakla birlikte Motivasyon, Disiplin, Kondisyon Antrenörlüğü özellikleri size katkı sağlar. Sezon Öncesi Antrenman Ayarlamaları mutlaka ilk haftalar için yüksek tempolu fiziksel antrenmanlara dayalı olmalıdır. Oyuncuları sezonun başlangıcına kadar çok az miktarda taktik antrenmana sokun. Bu dönem “Yükleme” denilen Kondisyon Yüklemeye ayrılan dönemdir. Takımınızın bütün bir sezon geçireceği fiziksel durum aslında burada belli olur. Sezon öncesi güçlü bir antrenman dönemi geçirmeyen oyuncular sezon ilerledikçe sakatlanmaya meyillidir. Ayrıca Oyuncuların Risk Durumlarına bakarak yine hangi oyuncuyu ne kadar yoracağınızı ayarlamanız gerekir.

FM 19 Oyuncu Antrenman Yoğunluğu

Bu görselde göstermiş olduğum ayarlara her antrenman programı sonrası mutlaka göz atın. Özellikle bazı oyuncular yüksek derecede sakatlanmaya meyilli olur, bunu siz değiştiremezsiniz. Bir nevi genetik özellik. Bu yüzden bu oyunculardan maç boyu %100 tempoyla koşup mücadele etmesini isterseniz yorulurlar. Çünkü bu oyunculara çok fazla ağır kondisyon antrenmanı yüklememelisiniz. Genel olarak bu oyunculara çoğu zaman “Yarı Yoğunluk” veya “Normal Yoğunluk” antrenmanları yaptırılmalı oynayacakları maçlara ve mevcut form durumlarına göre.

Oyuncu Geliştirme

Örneğin sakatlanma riski çok az olan, kararlılığı ve çalışkanlığı yüksek genç sayılabilecek bir oyuncuyu sürekli olarak geliştirmeyi deneyip kendisinden tam verimle gelişmesini bekleyebilirsiniz. Wonderkid / Genç oyuncu alırken de dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi yaşı olduğu kadar kararlılık ve çalışkanlık değerleri, sakatlanmaya meyilli olup olmamasıdır. Çünkü harika bir oyuncu olsa dahi yüksek sakatlık potansiyeli nedeniyle sık sık sakatlanırsa gelişimi aksar ve dünya yıldızı seviyesine asla ulaşamaz.

Genel Antrenman ve Maç Antrenmanları

Özellikle sezona başladıktan sonra ve maçlar yoğunlaştıkça aslında oyunculara ekstra yaptıracağınız antrenmanlar sadece zulüm olur ve şikayet etmeye başlarlar. Takım haftada 2 veya daha fazla maç yapıyorsa ki İngiltere Premier Lig takımlarının Avrupa kupalarına katılmasıyla çoğu zaman haftada 2-3 maç yaparlar, onlara çok fazla antrenman katkısı veremezsiniz. Bu tip durumlarda yoğunluğu azaltıp Maç Antrenmanlarına önem vermelisiniz. Bu dakikadan sonra olay tamamen maç taktiği üzerine odaklanmaktan geçer. Oyuncuları geliştirme antrenmanlarınız ve fiziksel yüklemeler sezon öncesiyle sezon aralarında yapılmalı. Bunun dışında ligin ilerlediği ve yoğunlaştığı dönemlerde daha çok maç taktiği antrenmanlarına, gelecek rakibe odaklanmaya, gol atmaya ve takımın birlikte çalışmasına yüklenin. Ek olarak da antrenman çeşitlerinin tamamı gibi yazıda değindiğim şekilde iyi personellere ihtiyacınız var. Asistan Menajer başta olmak üzere, hem taktik koçlar hem de Kondisyon Koçları kesinlikle antrenman için çok önemli. Bir takımın başına geçtiğinizde ilk iş işinize yaramayacak olanlarla yolları ayırıp iyi koçlara ulaşmakla işe başlayın. Doktor ve Gözlemci ekibi için de benzeri bir durum geçerli.

Eğer yazıya ekstra belirtmek istediğiniz maddeler olursa lütfen bu konu altından yorum yaparak destek olun, sorularınız ve ekstra görüşleriniz de olursa yazabilirsiniz. Boş bir vakitte tekrar detaylandırarak değinmediğimiz konulara da değineceğim. Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi FM’ler!

Sports Interactive çalışanının Antrenman Programı Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=dzO1dAo0QeA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir