Marka Başvurusu Nasıl Yapılır

Marka Başvurusu ve Alan Adı Alma

Öncelikle bu içeriğin daha çok internet üzerinden alan adı tecil ettirmek isteyenlere dönük hazırladığımı belirtmek isterim. Elbette aldığınız alan adı sonrasında marka başvurunuz uygun bulunursa o markanın patentine de sahip olabiliyorsunuz. Ancak bu yazı daha çok internet üzerinden .com.tr başta olmak üzere çeşitli alan adlarına istenen belgeler sebebiyle hazırlanmıştır. Marka Başvurusu Ücreti, Marka Başvurusu Ön yazı, Marka Başvurusu dosyası gibi konulara açıklık getireceğim.

Öncelikle Marka & Patent başvuruları Türk Patent Kurumu ‘na direkt olarak yapılmakta. TPE‘ nin kendi sitesinden gerekli dökümanları ve adımları izleyebilirsiniz ancak benim gibi sizler de biraz zorluk çekebilirsiniz. Çünkü internet üzerindeki çeşitli devlet hizmetindeki siteler gibi inanılmaz karışık ve gereksiz uzunluğa sahip bir döküman hazırlamışlar.

Türk Patent internet sitesi: https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/

Türk Patent Kurumunun hazırladığı Marka Dökümanı:

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/resources/temp/65F971CA-5A9F-49C1-A009-4F95FFD46AEF.pdf

Marka Başvurusu Nasıl Yaparım?

Öncelikle alan adı sahibi olabilmek için aşağıya linkini bırakacağım adresten E-Devlet şifreniz başta olmak üzere birkaç farklı yöntem ile giriş yapıyorsunuz. Türk Patent Kurumu resmi bir devlet sitesi olduğu için tüm adımlar resmi prosedür ile ilerler. Kişisel hesabınıza giriş yaptıktan sonra Marka Başvurusu oluşturmak için çeşitli adımları takip edeceksiniz.

Alan Adı Sahibi olabilmek için marka başvurusu yapmış olmanız yeterlidir. Yani bunun anlamı, siz başvuru işlemini tamamlayıp ödemeniz gereken miktarı yatırdıktan sonra Türk Patent Kurumu’nun size vereceği Başvuru Numarası ve resmi belge sayılan döküman, .com.tr ‘ li alan adınızı alabilmek için yeterlidir. Marka başvurunuzun sonucunu beklemeden veya zaman kaybetmeden alan adını satın alabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/tp-marka-bavurusu-3091

Bu adresten E-Devlet üzerinden kişisel hesabınıza giriş yaptıktan sonra Uygulamaya Git butonu ile Marka Başvuru ekranına geliyorsunuz.

Marka Başvuru Ekranı

Böyle bir ekrana geldiyseniz doğru yerdesiniz. Eğer bu yazıda anlattığım gibi alan adı sahibi olmak için bir başvuru yapıyorsanız, “Marka Tipi” sorusuna “Sadece Kelime” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Burada size kelimeyi soracak. 6. adımda sizden bir marka logosu istiyor, marka logonuzda yer alan kelime ile aynı kelimeye sahip olduğuna emin olmalısınız. Örneğin Apple için bir marka başvurusu yapıyorsanız buradaki kutucuğa “Apple” yazıyorsunuz. 6. Adımda da sizden istediği logonuzda Apple ibaresi olmak zorunda.

Marka Türünü yapacağınız işe göre seçebilirsiniz. İnternet sitesi sahibi olmak için Ticaret/Hizmet Markası seçeneğini seçmeniz yeterli. Önyazı Talebi ve Muvafakat Talebi seçeneklerini “Yok” olarak işaretleyebilirsiniz.

Marka Başvurusu Sınıf Seçimi

Burası biraz önem arz ediyor diyebilirim. Eğer markanızla geleceği düşünüyorsanız ve internet sitesi alıyor olsanız dahi planlarınız büyükse, seçececeğiniz sınıflardan birden fazla olabilir.

Ekranda gördüğünüz gibi 35. Sınıfın 35-01 maddesi,

  • “(35-01) Reklamcılık, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili hizmetler, ticari ve reklam amaçlı sergi ve fuarların organizasyonu hizmetleri, reklam amaçlı tasarım hizmetleri; alıcı ve satıcılar için online pazaryeri (internet sitesi) sağlama hizmetleri.”

olarak karşımıza çıkıyor. Başlangıçta apple.com.tr adında bir site sahibi olabilmek için sadece bunu seçip devam etmeniz yeterli. Ancak birçok alanda hizmet verecek bir sektör oluşturuyorsanız ve markanızın gerçekten geleceği olacaksa, 35. sınıfın tamamını, 38. sınıfı(Haberleşme, radyo, internet), 40. ve 41. sınıfın size uygun olan seçeneklerini seçebilirsiniz. Günümüzde büyük Türk internet siteleri de bu sınıfların birçoğuna sahip olmuş durumdalar. Eğer şirketleşip markalaşmak haline gelip birçok alanda hizmet vermek istiyorsanız,(İnternet kanalı, internet yayınları, internet üzerinden satış vb) bu alanlara sahip olmanız gerekecek. Onedio, Babala TV gibi internet siteleri bu marka sınıflarının tamamına sahiptir örneğin.

Ancak şunu unutmayın, her sınıf ve seçenek şu an itibariyle 205 lira ek miktar koymaktadır. Yani ben hepsini seçeyim ne olacak ki diye düşünüyorsanız bunu hesap etmeniz gerekir. Yalnızca 35. maddenin ilk seçeneğini seçtiğinizde ödemeniz gereken başvuru tutarı 205 TL’dir.

Ancak unutmamanız gereken, bu sadece “Başvuru” işlemi sırasında ödeyeceğiniz miktar. Yani sizin .com.tr ‘li bir alan adına sahip olabilmeniz için bu ödeme yeterlidir. Ancak başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından onaylanırsa tekrar harç ücreti gibi ekstra miktarlar ödemeniz gerekecektir ve toplamda 500 lira civarı bir ödeme yapmanız gerekebilir. (Domain ücreti hariç)

Rüçhan Tablosu seçeneğini başlangıçta boş bırakarak devam edebilirsiniz.

Sahip Bilgileri ise önemli. Buraya mutlaka kendi bilgilerinizi doğru şekilde girerek bu markanın resmi sahibi olacağınızı teyit etmelisiniz. Buradaki adres bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Vekil Ekleme siz yokken size ve markanıza vekalet edebilecek ikinci bir kişiyi bu ekrandan ekleyebilirsiniz. Vekil eklemek şart değildir, boş bırakarak ilerleyebilirsiniz.

Dosya Yükleme Ekranı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki gibi bir ekrana geldiyseniz artık tek yapmanız gereken uygun bir logo yüklemek .
Dosya Formatı: JPG
DPI Değeri: 300
Genişlik: 591px (5cm) – 827px (7cm)
Yükseklik: 591px (5cm) – 827px (7cm)
Renk Formatı: RGB
Azami Dosya Boyutu: 1MB

Bizden istenen değerler bunlar. Resim formatınız JPG olmak zorunda. DPI değerinizi ise marka resminizi yükleyerek https://convert.town/image-dpi sitesinden hızlıca yapabilirsiniz. Logonuzu ayarlarken Genişliğinin en az 591 piksel, en fazla 827 piksel, yüksekliğinin de en az 591, en fazla 827 piksek olmasına dikkat etmelisiniz. Logonuzun üzerinde mutlaka marka adınız yer almalı.

Marka Başvurusu Ödeme Yapma

Karşınıza bu ekran geldiğinde artık tek yapmanız gereken şey ödeme işlemi. Burada ödeme yöntemi olarak havale de bulunuyor ancak çok daha hızlı ve anlık ödeme yapabilmeniz için Kredi Kartı ödeme yöntemini tercih etmenizi öneririm. Sahip olduğunuz Kredi Kartı veya Banka Kartınız ile internet üzerinden güvenli ödeme yöntemiyle hızlıca ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Resimdeki iki seçeneğe aldanmayın test amaçlı yaptım. Sadece internet sitesi sahibi olmak için 35-01 maddesine 205 TL ödemeniz yeterlidir.(Bu tutar daha sonra siz burayı okurken artmış olabilir)

Daha sonra ödemenizi tamamlayınca başvurunuzu yapmış oluyorsunuz ve size bir başvuru numarası verecektir. Aynı zamanda e-mail adresinize de resmi bir PDF dosyası evrak olarak gelmeli.

Daha sonrasında tek yapmanız gereken şey uygun bir domain sitesinden apple.com.tr alan adınız için satın alma işlemini gerçekleştirmek .Satın aldıktan sonra Domain adı size tahsis edilmeden önce Belgeler istenecektir.

Bu belgeler arasında marka başvurusunda bulunduğunuza dair, Türk Patent Kurumunun size yolladığı mail(evrak) ve kimlik numaranız yeterlidir. .com.tr ‘ li alan adı başvuruları https://nic.tr üzerinden yapılmaktadır. Ancak bu kısmı daha profesyonel ve resmi olarak domain siteleri sizin için yapmakta. Yani sizin sadece kendinize ait uygun bir domain/hosting sitesi bulup onlara belgelerinizi yollamanız yeterli, gerisini onlar sizin içi hallediyor ve domaininizi kullanmaya başlıyorsunuz.

Bu konuda şu an itibariyle hosting.com.tr isimli firma en ucuz .com.tr ‘ li alan adını sunuyor araştırdığım kadarıyla. Ancak guzelhosting, isimtescil gibi kurumlar da en çok tercih edilen domain siteleri arasında. Siz de alan adınızı aldığınız zamana göre küçük bir araştırma yaparak size en uygun ve kullanılabilir olan markayı tercih edebilirsiniz.

Domain Başvurusu için Ne Gerekli?

Yukarıda da belirttiğim gibi, hosting.com.tr, guzelhosting.com, isimtescil.com gibi firmalar(veya başka firmalar) arasında istediğiniz şekilde size uygun olanını bulmanız gerekiyor. Sonrasında bu sitelerden alan adınız her ne olacaksa uygunluğunu kontrol edip(örneğin apple.com.tr) için alan adı satın alıyorsunuz ve ödemenizi yapıyorsunuz.

Daha sonrasında size “Belge Ekle” ekranı geliyor. Domaininizin size ait olduğunu teyit etmek ve marka başvurusunu görmek için bu ekrana, ıslak imzanız bulunan bir döküman yükleyeceksiniz. Dökümanı size domain firması o ekranda verecek. Onu indirip doldurup tekrar yükleyebilirsiniz. Bu dökümanla birlikte kimlik bilgilerinizi ve Türk Patent Kurumunun size yollamış olduğu belgeyi de yüklüyorsunuz(marka başvurusu yaptığınıza dair kanıt olarak) sonrasında ise bir gün içerisinde ortalama iş saatleri arasında domaininizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

İsim Soyisimle Alan Adına Sahip Olmak

İsim soy isim ile alan adı almak istiyorsanız .com.tr olarak, marka başvurusu yapmanıza gerek yoktur. Yalnızca kimlik bilgilerinizi hosting firmasına yollayarak tolgayaprak.com.tr şeklinde bir alan adını kendinize tahsis edip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu işlemlerin tamamı marka başvurunuzun sonucunu beklemeden, başvuruyu yaptığınız anda gerçekleştirilebilir. Zaten bir alan adına sahip olmak için marka başvurusunun sonucunun ne olacağı önemsizdir. Yani Türk Patent Kurumu çeşitli sebeplerden marka başvurunuzu reddetse dahi, siz o alan adını almış olursunuz ve istediğiniz süre boyunca artık sizin elinizde kalır.

Marka Başvurusu Nasıl Yapılır” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir