Motivasyon 3.0 Nedir?

Motivasyon 3.0 Görsel

Motivasyon 3.0 son zamanlarda iş dünyası başta olmak üzere birçok kurumsal yapıda ortaya çıkmış bir kavram. Özellikle Türkiye’de henüz yeterince yaygın olmayıp üzerine pek fazla yazılıp çizilmese de, dünyanın birçok yerinde bu kavramla ilgili kitaplar yazılmaya başlandı bile. Özet olarak Motivasyon 3.0, yirmibirinci yüzyıl şirketlerinin ve gelecek teknolojilerinin çalışma prensibini bünyesinde barındırıp tavsiye eder. Tamamen felsefeye dönük ve psikolojik bir yaklaşımdır. Aşağıda Motivasyon Nedir kitabından küçük bir bölümü sizin için özetleyip derledim, keyifli okumalar.

Nasıl Motive Ederiz?


Şimdiye kadar insanların açlık, susuzluk, güvensizlik gibi güdülerinden bahsedildi. Bilim insanları insanların başka bir güdülerinin daha olduğunu belirledi. Buna da “İçsel Motivasyon” adını verdiler.


Birinci Kısım: Yeni Bir İşletim Sistemi


İnsanın yaşamında da bilgisayar işletim sistemleri gibi sistemler vardır. İnsanın hayatta kalmak için verdiği gayret, yaşama içgüdüsü Motivasyon 1.0’dır. İnsanın yaşamındaki aldığı ödül ve cezalar ise Motivasyon 2.0‘ dır.
Motivasyon 2.0, 21. yüzyıl itibariyle işe yaramayan bir metod haline gelmeye başladı sayılır. Çünü insanların genelde ödül için beklentiye giriyor olması içten içte motivasyon kaybına neden olur. Kişide baskı kurar ve yaratıcılığını köreltir. Zamanla her işi sadece ödül ve beklenti için yapmaya başlar. Kısa yoldan ödüle ulaşmanın yollarını arar ve insanın verimi tamamen kaybolur.
Buna aynı zamanda Tip X davranışı denilebilir. İçsel arzulardan ziyade eylemin sonucundaki ödüller benimsenir. Bunun yanında bir üst sürüm olarak değerlendirilen Motivasyon 3.0 işletim sistemi 21. yüzyıl iş dünyasının gereksinimini karşılar. Buna da davranış olarak tip I davranışı denilir. Uzmanlara göre Tip I davranışı daha başarılı olur. Bu davranışa göre kişi kendi kendini yönetmek ister ve yaptığı işi yüksek motivasyon ve iş bilinciyle yapar. İçsel olarak sonradan öğrenilen becerilerle motive hale gelir. İçsel olarak motive olan kişiler, ödül meraklısı kişilerden daha başarılı olurlar.


Özerklik:


Özerklik, kişinin kendi kendini yönetmesi ve irade gücüdür. Tip I insanı olmaktır. Bir kişiden bir işi yapmasını istediğinizde veya yapması gerektiği işi bildiğinde bunu özerk, kendi iradesiyle halledebilir. Bir insanı bir kalıba veya saat aralığına sokmak onu verimsizleştirir. Özerklik davranışının temelinde “Bireyler robot değil, özerk kişilerdir” felsefesi yatar. Büyük şirketlerin birçoğu özerkliği radikal dozlarda çalışanlarına tanımaya başlamıştır.


Ustalık:


İnsanların itaaatkar olmasını beklemek yerine Motivasyon 3.0 ile çalışanların yaptıkları işe canla başla sarılması istenir. Ustalık da yaptığımız işi daha başarılı hale getirmekle mümkün olmaktadır.
Ustalıkta üç yasa bulunur. Ustalık bir zihniyettir. Pek çok konuda aklımızda olan bir hedeftir.
Ustalık acı çekmektir ve ızdırap verir. Çoğu zaman eğlenceli değildir. Sonradan öğrenilen beceriyi geliştirmek ve bazen acı çekerek onda profesyonel hale gelmektir. Bazen yapmayı sevmediğiniz şeyleri bile ustaca yapmak demektir.
Ustalık bir asimptottur. Hem matematik hem de sanat tarihi bilmektir. Herkesin bilmediği, herkesin ustalığı yakalayamayacağı anlamına gelir. Ustalık birçok elin uzanabileceğinden daha uzun ele sahip olmaktır.

Amaç:


İnsanlar yapısı gereği daima daha büyük ve kalıcı bir ideal ülkünün peşinden gitmek ister.

Sonuç:


Ödül ve ceza sistemi tamamen geçmiş yüzyıla ait sistemlerdir. Yirmi birinci yüzyıl şirketi olmak için özerklik, ustalık ve amaç konularında bir üst aşamaya terfi etmek zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir