Semantik SEO – Semantik Makale Nedir?

Semantik Makale ve Semantik SEO aslında son yıllarda çok fazla popüler olmaya başlamış kelimeler. Özellikle İnternet Sitelerinin birçoğunun artık uymak zorunda olduğu bir kriter diyebiliriz. Bu kelime dilimize ilk olarak Semantic SEO kavramlarından geçti. Dünya çapında kullanılan internet siteleri ve bu internet sitelerinin kurucuları, Google başta olmak üzere ama motorlarının son zamanlarında geliştirdiği farklı algoritmalara uyum sağlamaya başladılar. Bu bağlamda Semantic kelimesi, Google ‘ın en fazla dikkat etmeye başladığı prensiplerden birisi haline geldi.  Özet olarak, bir içeriğinin oluşturulmasının o içeriğin ve kelimenin her açıdan araştırılıp, derlenip, insanlara açıklanabilir hale getirmeyi sağlayan bir “Anlam bütünlüğü” diyebiliriz. Daha anlaşılabilir kılmak için aşağıda detaylar paylaşacağım.

Semantic SEO Uyumu Nedir?

Semantik SEO yazılırken öncelikle bir konu hedeflenir, yalnızca bir anahtar kelime değil. Günümüzde birçok makale yazarı ve internetteki içerik üreticisi bu yanılgıya düşer. Bir içerik oluştururken “anahtar kelime” bazlı değil “konu” bazlı içerik oluşturmanız gerekir. En azından Semantik dediğimiz olayda geçerli olan budur. Eğer araba tamiri ile ilgili bir içerik oluşturacaksanız, bu konuyu derinlemesine ve her açıdan ele almanız gerekir. 

Araba Tamiri hakkında yazmaya başlamadan önce araba tamiri nasıl yapılır, hangi aletler kullanılır, hangi aşamaları vardır, araba tamircileri kaç farklı sınıfa ayrılır, arabanın genel bakımı nasıl yapılır, arabanın sorunu nasıl tespit edilir gibi onlarca konuya hakim olmanız ve bu konular hakkında genel bir fikir edinmeniz gerekir. Bunu SEO uyumlu bir hale getirmek özellikle Google gibi arama motorlarının çok fazla dikkat ettiği şeylerden birisidir. Kullanıcılarına aynı makale içinde çok fazla bilgi veren siteleri öne çıkarmayı seven Google, eğer bir konuyu “bütün” olarak ele alıyorsanız sizi bir numaralı site yapmaya gayret gösterir. Yani anlattığınız içerik için tekrar başka siteye ihtiyaç duyulacaksa ya da içeriğiniz aslında olayı tam olarak ele almıyorsa, Semantik SEO uyumundan sınıfta kalırsınız.

Konu Hakkında Semantik Terimler Bulmak

Bu konu da elbette semantik SEO’nun yüksek özellikli bir içerik oluşturması için olmazsa olmaz bir durum. Yukarıda bahsettiğim gibi, bir konu hakkında yazı yazacağınız zaman tek bir anahtar kelime yerine bütüne bakmanız gerekli ki, bütün hakkında da insanların o konu hakkında en çok arayış yaptığı kelime dizisine ulaşmanız gerekir. Bir kelimeyi Google Trends başta olmak üzere çeşitli keyword platformlarında aratabilirsiniz. Karşınıza çıkan en çok aratılan ilk 10, ilk 20 maddesi size o konu hakkında nelere değineceğinizin ipuçlarını verecektir. Örneğin Araba Tamiri nasıl yapılır, araba tamiri fiyatları, araba tamiri istanbul gibi kelimeler, araba tamiri ile ilgili en çok aratılan şeylerin başında geliyor. Bunlar arasında yazınıza uygun olacağını düşündüğünüz kısımları dahil edebilirsiniz.

Semantik SEO – Anlamsal Arama

Tüm bunların sonucunda Anlamsal Arama yapacak bir araştırmacının sitenize çekilebilmesi için Google’ ın kullandığı yapay zeka tabanlı arama motorlarına anahtar kelimelerinizi iyi aktarmanız gerekir. Semantik Makale üreticilerinin özetle dikkat etmesi gereken husus burasıdır. Siz bir olayı her ne kadar farklı açılardan ele alır ve anlattığınız konunun iyi anlaşılmasını sağlarsanız, Google sitenizi taradığında o konu hakkında birden fazla bilgiye ulaşabileceği için anlam olarak yoğun, farklı açılardan bakan ve araştırmacıya her açıdan bu konuyla ilgili destek verebilecek bir site olduğunu kaydeder. Bu da sayfanızın Semantik SEO ürettiği anlamına gelir. Diğer tüm SEO etmenleri gibi internet sayfanızda Semantik içerikler oluşturmak da son derece önemlidir. Anahtar kelimelerin kullanımı, kullanım yoğunluğu, anlatımın sadeliği ve açıklayıcı olması, sitenizin genel ayarları ve SEO kontrolleri Semantik Makale için önemli unsurlardır. 

Semantik Makale Nasıl Yazılır?

Artık toparlayacak olursak, iyi bir Makale yazmak için hem SEO hem de SEO tabanlı Semantik özelliklere dikkat etmek gerekir. Yazınızın girişinde değinmek istediğiniz anahtar kelimelere yer vermelisiniz öncelikle. Yazının gidişatına göre alt başlıklar ve anahtar kelimeler kullanmak daha okunabilir kılacaktır. Yormayan, okuyucuya istediğini veren ve birbirini tekrar etmeyen anlatımlar son derece önemlidir. Semantik uyumda bolca değindiğim gibi, bir konudan bahsediyorken onun çok farklı perspektiflerini en az 5 farklı alt başlık halinde anlatmalısınız. “Semantik Makale Nasıl Yazılır“, “Semantik Makale Nedir“, “Semantik – SEO’da Neye Dikkat Edilmelidir” gibi. Farklı şeyleri farklı cümlelerle aktarırsanız SEO uyumlu bir yazı yazma oranınız artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir