WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri

Merhabalar! Bir WordPress Sitesi üzerinden WordPress Sitesi Nasıl Hızlandırılır bunu anlatmaya çalışacağım.(Umarım bu site hızlı açılmıştır)
Öncelikle WordPress bildiğiniz gibi son yıllarda tüm dünyada hızla gelişen ve son verilere göre tüm internet ortamının genelinde %34 civarında kullanıma sahip. Bunun anlamı gördüğümüz her üç siteden birisi WordPress ile oluşturuluyor. Özellikle binlerce farklı teması ve her an güncellenen yazılımları, arka planında binlerce yazılımcının ve güvenlik uzmanının çalışıyor olması son kullanıcıların çoğu için her zaman ilk tercih olmasını sağladı.

Bir yandan da haliyle bu kadar geniş çapta bir yazılım yaratınca bazı “yavaşlama” sorunları oldu. Devamında da Google’ da her gün binlerce defa “WordPress sitem yavaş” veya “wordpress sitem nasıl hızlanır” tarzı aramalar yapılıyor. Bazı araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda sizin için faydalı olabilecek birkaç şey derledim.

İyi Bir Host Seçimi Yapmak

WordPress sitenizi kuracağınız host/server kesinlikle bu iş için büyük önem taşıyor. Eğer kurulumları kendiniz yapıyorsanız zaten yeterince uzmansınızdır, bu konuda çok da söylenecek bir şey yok. PHP sürümünü ve dosyalarınızı sürekli güncel tutup, serverınız için gerekli belleğin ayrılmış olmasına dikkat etmeniz yeterli.

Ancak ben bunlarla uğraşmıyorum, direkt bir Hosting Firması aracılığıyla sitemi hazırlıyorum diyorsanız ki bu da oldukça mantıklı, o halde dikkat etmeniz gereken bazı etmenler var. Satın aldığınız sunucu paketi her ne kadar yüksek özellikli olsa da sunucu şirketinizin kalitesi de en az o kadar önemli. Yani Türkiye piyasasından örnek vermek gerekirse bazen “limitsiz bandwith, limitsiz disk kullanımı” tarzında paketleri yüksek fiyatlara bulabilirsiniz. Ancak hosting şirketinin sunucuları yetersiz veya kötüyse, siz istediğiniz kadar para dökün 5 dolarlık bir host şirketi daha iyi hizmet veriyor olabilir, haliyle de oradaki siteler daha hızlı çalışır. Bu nedenle bir host firmasıyla anlaşmadan piyasa araştırması ve kullanıcı yorumlarını mutlaka inceleyin. Kişisel tavsiyem çalışmalarınızı yabancı kaynaklı profesyonel şirketler ile yapmanız. Google Cloud, Digitalocean tarzı yerler bu iş için ideal.

WordPress Tema Seçimi

Yine Host seçimi yaptığınız gibi WordPress ‘ de tema seçerken görsellik veya estetik kaygı olduğu kadar temanın hızlı yüklenip yüklenmeyeceği çok önemli. Harika görünen bir tema bazen o kadar geç açılıyor ki sitenize giren ziyaretçiler daha yüklenme ekranındayken çıkabiliyor. Haliyle hem SEO tarafından zayıf bir site oluyorsunuz hem de organik ziyaretçileriniz bir bir gidiyor.

İnternet üzerinde en hızlı WordPress temaları tarzı makaleler var, detaylı olarak güncel halini de bir tane hazırlayacağım ancak, bir tema seçerken o temanın kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarını mutlaka inceleyin. WordPress’in en hızlı temalarını yine inceleyin ve son olarak Tema Seçimi yaparken güncel olup olmadığını, hangi kurum/kişi tarafından geliştirildiğini, güvenlik önleminin ne durumda olduğunu iyi hesaplayın. Yıllar önce güncellenmeyi bırakmış eski, demode ve güvenlik açığı bulunan bir tema hızlı olsa dahi size zarar verir.

Cache Eklentisi Kullanmak

WordPress üzerine en çok kullanılan eklentilerden birisi de yine Cache Eklentileridir. Açıkçası böylesine estetik ve modern sitelerin oluşmasıyla birlikte Cache tarzı eklentiler kaçınılmaz oldu. Önbelleğinizi temizleyerek siteye girişlerin ve ilk yüklenmelerin hızını büyük ölçüde arttıran uygulamalar arasında W3 Total Cache isimli WordPress Eklentisi şu an için en kullanışlı ve performanslı eklentilerden birisi. Yine tercihinize göre diğerlerine göz atabilirsiniz ancak bu eklentiyi öneriyorum.

CDN – İçerik Dağıtım Ağı Kullanın

Özellikle büyük sitelerin neredeyse tamamı ve tüm e-ticaret / pazarlama siteleri CDN dediğimiz, content delivery network yani içerik dağıtım ağı adındaki eklentileri kullanıyor. Bu da basitçe söylemek gerekirse, tüm statik dosyalarınızı sizin için derleyip alır ve sitenize giren ziyaretçiye en yakın dağıtım ağında sergiler. Yani sizin için bir tür çoklu lokasyon – servis hizmeti sağlar. Kesinlikle önerilen eklentilerden birisi özellikle de farklı ve geniş kitlelere hitap ediyorsanız.

Resim Optimizasyonu Kullanın

Özellikle siteniz üzerinde görselliğe önem verdiyseniz ve içeriklerinizde en az bir adet görsel kullanıyorsanız, unutmayın ki genel olarak resimler hangi formatta olursa olsun bir web sitesi yüklenirken en çok boyut kaplayan şeylerden birisidir. Bu yüzden WordPress üzerinde kullanabileceğiniz yüzlerce Resim Optimizasyonu sistemi bulunuyor. Jetpack gibi eklentiler sizin için farklı alanlarda optimizasyon sağlarken özellikle Lazy Load eklentileri bu amaca hizmet ediyor.

Sitenizi Hızlandırmak İçin Çeşitli Öneriler


Ana sayfanızı olabildiğince sadeleştirin, içerikleri uzun göstermek yerine alıntı şeklinde gösterin. Yani sitenize ilk girdiğimizde tüm yazıyı görmek yerine yazının küçük bir resmini ve ilk birkaç cümlesini görüp “Devamını Oku” seçeneği ile tamamını görebilelim, böylece daha minimalist bir görüntüyle birlikte daha sağlıklı bir anasayfa olur.

Anasayfada bulunan yazıları olabildiğince küçük tutun. Sağlıklı bir anasayfa için en fazla 9 paylaşımın gösterimi, ideal olarak 4-6 arası sayfa gösterimi yeterlidir. Özellikle haber veya yazı içerikli bir bloğunuz varsa anasayfanızda görünecek 20-25 ve üzeri içerik sitenizin geç açılmasını sağlayabilir.

Gereksiz widget ve eklentileri kaldırın. WordPress sizin için birkaç eklenti sayesinde sitenizi neyin yavaşlattığını gösteriyor. Bunlara göz atarak siteniz için fazlalık olan şeyler kaldırın. Örneğin anasayfanızın her yerini eklentilerle, widgetlarla doldurmayın. Ve reklam yerleştiriyorsanız yine her köşeden çıkan reklamlar yerine en fazla bir tane yerleştirin. İnsanlar görsel bir şölen için değil, yazdıklarınızı okumak için sitenizi ziyaret ediyorlar. Bunun bilincinde olmanız iyi olur.

WordPress Site Hızlandırma” için bir yorum

  • 9 Nisan 2019 tarihinde, saat 4:33 PM
    Permalink

    Güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Eline sağlık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir